• Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
Veszprém Kukac
No Result
View All Result

OBSTRUKCIÓ – Volt már ilyen, és buktak kormányok is

by Veszpremkukac
2018.12.13.
in Közélet, Egyéb
Fotó: merce.hu

Fotó: merce.hu

137
SHARES
1.2k
VIEWS
Megosztom a FacebookonMegosztom a Twitteren

Ez is tetszeni fog

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

Boszorkányságnak tartották a kormánypártiak az ellenzék kétségbeesett lépéseit szerdán, holott nem is volt Luca napja. A sípot, szirénát, sorfalat, hangosbeszélőt bevető DK-s, MSZP-s, párbeszédes képviselők mégsem érték el, amit történelmi elődeik akár a magyar parlamentben, akár a skótban, az osztrákban vagy az amerikaiban: nem tudták megakadályozni a beterjesztett törvények elfogadását.

Hogy az obstrukció, azaz egy döntési folyamat hátráltatása fölösleges, ám jogszerű tevékenységekkel mennyire eredményes, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy az USA szenátusában éveken át nem tudtak választani főbírát a Legfelsőbb Bíróság élére, de ugyanúgy megakadályozták a kijelölt személy megszavazását a CIA élére egy éven keresztül. Ott ugyanis addig beszélhet ma is bármelyik szenátor, ameddig jónak látja. A csúcsot egy felsőházi republikánus tartja: 1957-ben 24 óráig és 18 percig szónokolt.

Nálunk a XX. század elején két kormányt is megbuktatott obstrukcióval az ellenzék. Ebből okulván a következő miniszterelnök 1904 novemberében puccsal változtatta meg a házszabályt.

Az esetet zsebkendőszavazás néven jegyzik a krónikák. Az történt, hogy Dániel Gábor képviselő javasolta, kivezettetéssel és szómegvonással akadályozzák az ellenzéket. Ezt követően figyelemelterelésként a miniszterelnök szónokolt, majd a házelnök csöndben azonnali szavazást rendelt el, amit a jelenlévők nem értettek, a képviselők többsége kíváncsiságból felállt a helyéről. Nos, ez az igen szavazatot jelentette anno, így a beterjesztés elfogadottnak minősült, az ülést berekesztették. A felháborodott ellenzék minden pártja összefogott, választási szövetségbe tömörült, és még bőszebben lépett fel a következő ülésen. December 13-án aztán a parlamentben az ellenzék ismét lehetetlenné tette az ülés megtartását: heves ordibálás és vitatkozás közepette szétrombolták a terem berendezését, annak darabjaival támadtak rá a kivezényelt karhatalmi erőkre.

Szerdán nálunk eddig nem fajultak a dolgok, azonban olyasmik történtek, amik sokféle reakciót váltottak ki. Többek cirkusznak, az ő pénzükön történő bohóckodásnak tartják a sípolást, a védőpajzsképzést, míg mások épp ellenkezőleg, a parlamenti őrség felsorakoztatását, a testőrök terembe vezénylését gondolják fölháborítónak – nem szólva a házelnök által kiosztott jelzőkről, minimum például „hülye”, vagy a „legfájdalmasabb” szankciók kilátásba helyezéséről.

Este, miközben ezeket a sorokat írom, az Országház előtti térre visszatértek a várost megjáró tüntetők. Áttörték a rendőrkordont. A rendőrök erre könnygázzal válaszoltak. A videón sok jóarcú fiatalt látok, akiknek a Kossuth tér nem jelenti véres mészárlás helyét is. Ma sem tudjuk pontosan, 1956. október 25-én tizenöt halott vagy ezer maradt a köveken a géppuskatűz után.

Anyósom kétségbeesett telefonjával fekszem: „Hányszor kell ezt még megérjem? Mi vár ránk holnap?”

dallos zsuzsa

related

Címkék: könnygázKossuth tér1956ellenzékVeszprém
Előző hír

VEDAC – Kiemelkedő év a sportklub életében

Következő hír

GRATULÁLUNK – Európa kulturális fővárosa lesz Veszprém!

Kapcsolódó Cikkek

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

by Veszpremkukac
2026.06.26.

A tavalyi közel négyszázezres tömeg után idén is sok felvonulót várnak szombaton a budapesti Pride-ra. Bodó Gergely személyes hangvételű írása...

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

by Révész Erika
2026.06.25.

A Media1-en olvastuk a Mediaworks Hungary Kft. rendkívüli közleményét, amelyben a többek között a Veszprém megyei napilapot is kiadó cég közli, hogy augusztus...

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

by Révész Erika
2026.06.25.

Városi médiacentrum létrehozását indítványozta a közgyűlésen Hartmann Ferenc, a Híd a Városért képviselőcsoport frakcióvezetője. A képviselő interpellációjában azt kérte, hogy...

ARANYOS-VÖLGY – Porga magyarázkodik, a civileknek elegük van

ARANYOS-VÖLGY – Porga magyarázkodik, a civileknek elegük van

by S. Bonnyai Eszter
2026.06.25.

Amint arról tegnap már hírt adtunk, Porga Gyula polgármester levette a közgyűlés mai napirendjéről az Aranyos-völgy beépítésének ügyét. A lakóparképítés...

Következő hír
VEDAC – Kiemelkedő év a sportklub életében

VEDAC – Kiemelkedő év a sportklub életében

TÁMOGASD MOST
A VESZPRÉM KUKACOT
Támogatom

Rólunk

Veszprém város online közéleti portálja

Rovatok

  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu

Cimkefelhő

Fidesz földrengés függőség hétvége koncert kézilabda Kína kütyük magyarság Menekültek plakát rendszerváltás Ukrajna választás vásárlás

Fontos

  • Kapcsolat
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Médiaajánlat
  • Hozzászólási és moderálási szabályzat
  • Impresszum

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom