Magasan képzett, okos, felelősségteljes értelmiségiek éltek-élnek történelmi tiltakozási eszközzel. A polgári engedetlenség eszközét hirdették meg a tanárok a legjobb gimnáziumokban.
Nem maradt más lehetőségük: évek óta hiába kérték az oktatási rendszer felülvizsgálatát, hiába hirdettek sztrájkot, kezdeményezéseik sorra zátonyra futottak. Felelősséget éreznek diákjaikért, szeretnek tanítani, ezért a polgári elégedetlenség eszközét használják. A januári sztrájk után törvényes tiltakozásukat a kormány új rendelettel akadályozza meg: ebben nemcsak azt írták elő, hogy munkabeszüntetés esetén biztosítani kell a gyerekfelügyeletet és az étkeztetést, hanem azt is, hogy a tanórák felét, az érettségiző osztályoknál a kötelező érettségi tárgyak minden óráját meg kell tartani.
A pedagógusok szerint a rendelet arról tanúskodik, hogy az ország irányítói nem ismerik a valóságot. Vagy tisztában vannak a rendelet betarthatatlanságával, de ezzel akarják megakadályozni a sztrájk törvényességét. A kormányban jogot ismerő emberek ülnek, akiknek pontosan kell tudniuk, a törvényt nem írja felül a rendelet, magyarul, ha a sztrájktörvény a munkabeszüntetés alatti elégséges szolgáltatásról azt írja, hogy meg kell állapodnia a szakszervezeteknek és a kormánynak. Amennyiben ez nem sikerül, akkor bíróság dönt. Világos, hogy a kiadott rendelet legfeljebb megfélemlítésre alkalmas, nem végrehajtásra.
Marad a polgári engedetlenség: hétfőn a fővárosi Szent László Gimnázium, kedden a Kölcsey tanárai után szerdán a budaörsi Illyés Gyulában hirdették meg és úgy tudjuk, a hét minden napján másik középiskolában folytatódik a tiltakozás. A tanárok az iskola területét nem hagyják el a tanítás idején, nyilvánosan állnak ki céljaikért, névvel, arccal. Azt tanítják, hogy amikor egy kormány lábbal tiporja az állampolgári jogokat, akkor azokért ki kell állni. Ezzel diákjaiknak is példát akarnak mutatni, hogy merjenek kiállni meggyőződésükért.
Az őket támogatók többször tanácsolták, keményebb módjait vessék be a nyomásgyakorlásnak, például ne érettségiztessenek. Ilyen eszközhöz nem nyúlhatnak, hiszen ettől a vizsgától függ a diákok továbbtanulása, jövője.
Ezért a szakszervezetek folytatják a bírósági eljárásokat, de az Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Bizottságát is értesítették és nemzetközi bírósághoz hajlandóak fordulni, ugyanis szerintük a rendelet az EU-s jogrenddel is szembe megy. A veszprémi középiskolákban nem döntöttek a polgári engedetlenség eszközének alkalmazásáról.
Fotó: Szeretlek Magyarország