Úgynevezett béremelés történt az egészségügyben. A rendelőintézetek, a kórházak zajosak a vitától, az elégedetlenkedők hangjától. Az ajkai kórház főigazgatója megelégelte a helyzetet és szerdán felmondott.
A kormány magát ünnepli, az egészségügyi szakdolgozók pedig az igazságos, garantált és átlátható előmeneteli rendszer elmaradása miatt dühöngenek. A hosszú várólistákat az egészségügyi intézmények vezetői jórészt a szakdolgozói hiánnyal magyarázzák. A kormány erre fizetésemelést ígért, de a szakma forrong, a bejelentés nemhogy csillapította volna a kedélyeket az egészségügyben, de olaj a tűzre.
Nagyjából 90 ezer szakdolgozót érint a márciusi béremelés. Az egészségügyi államtitkár bejelentése szerint átlagosan kétszáz milliárd forintból 20 százalékos alapbéremeléssel folytatódik március elsejétől a bérkorrekció, ami tavaly nyáron az egységes 18 százalékos béremeléssel indult. Akkor azt ígérték, ez csak a tűzoltás, új, komplett rendszert dolgoznak ki. December végére el is készült.
Korábban 17 sáv alapján határozták meg az életkor szerinti előmenetelt, ami három évenként a sávoktól függően 5-6, illetve 12-16 ezer forint növekedést jelentett. A sávokat most eltörölték, öt kategória maradt. Ezekben viszont meghatározták a minimum és a maximum értékeket.
Megnevezték a kiemelt kategóriákat is, amelyek esetében nagyobb az emelés mértéke. Ilyen szakterület például az intenzív terápia, az aneszteziológiai ellátás, az ortopédia, a traumatológia, a stroke. A legnagyobb változás viszont az, hogy a pótlékokat beépítették az alapbérbe. Anno átlagban 20 ezer forintot tett ki a pótlékalap, de az évek során ennek ösztönző ereje eltűnt.
Hogy mennyire nem megoldás, hanem olaj a tűzre a kormány intézkedése, azt jól érzékelteti egy veszprémi szakápoló esete, aki 36 évet töltött a kórházi ágyak mellett, és 15 ezer forinttal emelkedik a bére, ami nem éri el a három százalékot sem. Kolléganőjéhez képest viszont jól járt, ő az alapbéresítés miatt az eddigiekhez képest még kevesebbet is visz haza.
Az ajkai kórház főigazgatója nem kívánta a törvényt végrehajtani, szerdán azonnali hatállyal fölmondott. Munkatársai közül százharmincan keresnek kevesebbet a béremelés után, noha a Belügyminisztérium államtitkára azt ígérte, „senkinek nem lesz alacsonyabb a bére”, de ugyanakkor „nem zárják ki a kiemelt területeket tartalmazó lista későbbi felülvizsgálatát” sem.
Ígéretüket nyilvánosan többször megismételték: a márciusi béremeléssel az átlagos szakdolgozói fizetések elérik az orvosok átlagos alapbérének 37 százalékát.
Vezető képünkön a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház. Fotó: Veszprém Kukac