Van Veszprémnek egy olyan turisztikai látnivalója, ami egészen különleges, nevezetesen a Benedek-hegy gyomrába vájt „titokzatos” óvóhely. Tavaly nyár közepén a vaskapuját kiemelték, azóta semmi nem történt. Magyarázatot kerestem és egy egészen furcsa történetbe futottam, amiben a polgármesteri hivatal hozzáállása a legérthetetlenebb.
2018 novemberétől 2023 júniusáig a Túrajó szervezésében 59 vezetett túrán 1461 látogató járhatta be az óvóhely mesterségesen kialakított termeit. Havonta egy-két alkalommal, Veszprém Geopolisz – óvóhely bejárással címmel hirdették meg a Benedek-hegyet kívül-belül bemutató nyilvános geosétát, amelyre mindig hamar elkapkodták a jegyeket a turisták és a helybéli lakosok – tudtam meg Raffai Csillától, a Túrajó Egyesület elnökétől. Mivel az óvóhely az önkormányzat tulajdona, kapujának kulcsát a séták előtt a városüzemeltetési osztályon vehette át. Egészen tavaly júniusig. Akkor váratlanul közölték vele, hogy a bejutás bizonytalan ideig nem lehetséges, mivel ott a herendi székhelyű Hajagi Természetvédő és Szabadidő Egyesület (HATESZ) egy kiállítást fog berendezni, és lecserélik a kaput is. A terület munkaterületnek minősül, ezért nem látogatható.
Mint kiderült, Bácskai Péter, a HATESZ elnöke és Porga Gyula polgármester 2019-ben együttműködési megállapodást írt alá az objektum hasznosítására. Érdeklődésünkre – a polgármesteri hivatal sajtósa útján, de felelős személy aláírása nélkül – azt a választ kaptuk, hogy a megállapodást „határozatlan időtartamra, a Benedek-hegy alatti óvóhelyen bemutatók szervezésére” kötötték. A hivatal válaszlevelében az is olvasható, hogy az óvóhely hasznosítása a HATESZ ötlete volt, és azt az önkormányzat is támogatja. Korabeli tárgyak, berendezések segítségével fogják megidézni a múltat, a majdani programokat ők szervezik, és azok költségeit vállalják. A jövőbeni látogatási időre is rákérdeztünk, de a megállapodás erre vonatkozó előírást, kikötést nem tartalmaz.
Természetesen megkerestem a HATESZ elnökét is. Bácskai Péter még december elején telefonon mondta el, hogy egy bunkermúzeumot már berendezett az egyesület a vasútállomás egykori óvóhelyén, ami bejelentkezéssel látogatható. A Benedek-hegy alatti óvóhelyen ugyancsak bunkermúzeumot terveznek létrehozni, főleg a második világháborús polgári védelem bemutatására, de távolabbi történelmi időkre is visszatekintve. Arra várnak, hogy támogatói segítséggel elkészüljön az új kapu (a múlt év végére volt rá ígéretük), a berendezés 2024-re marad. A hely adottságai miatt olyan pannókban és tárgyakban gondolkodnak, amelyeket nem tesz tönkre a magas páratartalom. Arról is beszélt, hogy a várossal kötött megállapodás előtti időszakban a HATESZ Egyesület a Tourinform Veszprémi Iroda felkérésére több éven keresztül vett részt a hely interaktív bemutatásában a Tavaszi Szezonnyitó rendezvényen. Ekkor egy-egy napra életre kelt az óvóhely, múzeumot, kórházat, koncerttermet alakítottak ki benne.
Gondolhatnánk kívülállóként, hogy ez egy nagyszerű dolog, hiszen a két szervezet együttműködésével még tartalmasabbá válhat a város turisztikai kínálata. Csak sajnos nem így van. Hogy mikor és mitől romlott meg a két elnök viszonya, nem tudni. Ami biztos, hogy Bácskai Péter mindennemű egyeztetéstől elzárkózik. Amikor erre rákérdeztem, csak annyit válaszolt: – Nekem van szerződésem a várossal, nem nekik, miért rendeznék be a Túrajónak egy múzeumot?
Raffai Csilla még nem adta fel, de Bácskai Péterrel hiába próbálja felvenni a kapcsolatot, elutasításba ütközik. Ezért telefonokkal, levelekkel a polgármesteri hivatal illetékeseitől igyekszik segítséget kérni. Felajánlotta a Túrajó Egyesület anyagi támogatását is az óvóhely felújítására – ahogyan felkarolta az egykori úttörővasút szerelvényeinek és kőtornyos megállójának felújítását is a Veszprémvölgyi kisvonat 2.0 projekt keretében. Szeretné elérni, hogy a városháza szervezzen meg egy megegyezésre sarkalló találkozót a HATESZ elnökével, de ez eddig még nem sikerült. A hivatal nekünk küldött válaszlevelében is ez áll: „A Polgármesteri Hivatal nem kíván két egyesület vitájába beavatkozni, különösen annak tudatában, hogy a HATESZ-szel élő együttműködési megállapodása van az önkormányzatnak.” Neki pedig ezt írta egyikük: „… sajnos az ügy nem az én hivatali kompetenciámba tartozik, így ha egyet is tudok érteni Önnel, sajnos nem rajtam múlik a kérdés.”
Jelenleg itt tart a történet, ami egyre inkább tűnik presztízsharcnak. Mindeközben tény, hogy a Benedek-hegy alatti óvóhely tavaly, a látogatók ezreit vonzó EKF-év második felében nem szerepelhetett a város turisztikai kínálatában, pedig ott semmiféle munkavégzés nem történt. Mostanáig a kapuja sem készült el, így a pár méterrel beljebb lévő lelakatolt ajtóig szabad a bejárás. Friss képeinken látható, mire használják a hirtelen szükségüket végzők.
Egyelőre nem tudni, hogy mikorra lesz kész a bunkermúzeum, milyen kivitelezésben és szakmai tartalommal, hogy a HATESZ milyen látogatói körnek és milyen rendszerességgel nyitja majd meg az önkormányzati tulajdonú objektum kapuját. De a legfurcsább az egészben, hogy a polgármesteri hivatalt – immár ötödik éve – mintha mindez nem is érdekelné, és a két elnök közötti konfliktust sem igyekszik elsimítani senki. Így aztán hiába van egy turistákat vonzó, „titokzatos” háborús bunkerünk, a város idegenforgalmi palettájáról még biztosan hiányozni fog egy ideig.
Vezető képünkön: Az óvóhely bejárata. Fotók: a szerző