A Magyar Tudomány Ünnepének alkalmából a Pannon Egyetemen tartott rendezvény homlokterébe a tudomány közösségi felelősségvállalása és hitelessége került.
Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora, ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a tudománynak napjaink válságokkal terhelt világában a közjó érdekében kell működnie. Kiemelte, a kutatók és oktatók személyes példamutatása és hitelessége alapvető fontosságú a társadalmi bizalom fenntartásában.
Gelencsér András, az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottságának elnöke kritikusan nyilatkozott arról, hogy a modern társadalmak az illúziók világába menekülnek, ahol a gazdasági és politikai érdekek alakítják a valóságot, és a tudomány gyakran asszisztál ezekhez az illúziókhoz. A Pannon Egyetem volt rektora szerint a tudománynak vissza kell szereznie függetlenségét, hogy valódi, társadalomformáló erejét kibontakoztathassa.
Lamm Vanda, az MTA alelnöke Széchenyi István szavait idézve a tudomány hagyományának megőrzésére és megújítására hívta fel a figyelmet. A tudomány szerinte akkor válik igazán hasznossá, ha aktívan részt vesz a kor legsúlyosabb kihívásainak megoldásában. Az ünnepségen Dr. Hanula Barna, a győri Széchenyi István Egyetem habilitált egyetemi docense is érdekes előadást tartott, a zöld energia fenntarthatóságáról.
A rendezvényen idén is átadták a Veszprém városa által alapított Polinszky-díjat, amelyet 2001 óta olyan szakemberek kapnak, akik a műszaki, természettudományos vagy gazdasági területen kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. A díjat ez alkalommal dr. Heil Bálint, a Pannon Egyetem egykori rektora vehette át, aki 1981 és 1989 között vezette az intézményt.
Az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottsága továbbá az Év Kutatója díjjal jutalmazta három fiatal, kiemelkedő tudományos eredményeket elérő szakember munkáját. Az elismerést Barta Veronika csillagász, Hajnáczky Tamás Attila szociológus és romológus, valamint Seress Gábor László biológus és ökológus vehette át, akik mindhárman a régió tudományos életének meghatározó kutatói.
Vezető kép: Szabó László/Pannon Egyetem