Szép dolog eltervezni a nyaralást, de aztán jönnek az apró-cseprő konkrétumok. Egy kis túlzással azt is mondhatnám, hogy a nyaralás a parkolással kezdődik és azzal is ér véget. A legtöbben legszívesebben a vízbe is autóval csobbannának, de a strandkapuig mindenképpen behajtanak. Mert, hogyan is juttatnák be egyébként a hatvanhat kempingszéket, a strandkocsit, a franciaágy méretű úszópárnát, a supot és a tömlőt, a törölközőhegyeket, a hűtőtáskát, a három kisgyereket, a kisbicikliket, a rollert és a nagymamát.
Vissza ugyanez, ha ott nem felejtenek valakit vagy valamit. A parkolás mint szabadságharc a 21. században. Főleg a kisebb balatoni településeken – azért, hogy kedvezzenek a vendégnek – már ingyenes a parkolás, nagy parkolókat alakítanak ki a strand közelében, hogy mindenki elférjen, de ez a vendégnek nem elég. A vendég úgy szeretné, ha neki, csak neki fenntartanának egy helyet éppen pont a strandkapuban vagy esetleg közvetlenül mellette. Hát persze, hogyan is lehetne más becsvágya egy embernek, aki úgy érzi, sok pénzzel érkezett és ezt mind itt fogja hagyni. Na de mivel ez általában sehogyan sem jön össze, akkor azért maradnak kiskapuk: úgy mint járda, a nyilvános vécé, illetve a szeméttároló bejárata előtti pár méter, a járda és az úttest közötti füvesített terület, ja és a rokkantparkoló stb.
Idézném a mondást, miszerint közép-európainak lenni azt jelenti, hogy a kultúránk nyugatias, az életünk pedig keleties. De ha lemegyünk kicsit délebbre, látni fogjuk, ugyanezekkel a problémákkal küzdenek nyáron, mint mi. Az autósok, biciklisek, motorosok, rollerosok özöne ott parkol, ahol éppen eszébe jut. Legfeljebb hevesebben reagálják le az egészet. Most éppen egy szlovén biciklis esetével vannak tele a horvát lapok, aki Splitben megállt a városi múzeum felújítás miatt bezárt bejárata előtt az óvárosban. Leparkolta a múzeum üvegajtaja előtt az ötezer eurós bringáját, amíg beugrott a szomszédos galériába festményt vásárolni. Közben azért szemmel tartotta a drága kerékpárt. Volt mit látnia, a múzeumból kirontott egy idősebb nő és egy férfi. A nő utasítására a férfi felkapta a szabálytalanul parkoló kerékpárt és bevágta az éppen ott sétáló kínai turisták közé. A bicikli megrongálódott, a javítása kétezer euróba került, arról nem is beszélve, hogy a szlovén férfi nyaralása is pocsékba ment, pedig ahogy hangsúlyozta: 20 éve visszajár Splitbe. Azt üzeni a rongálóknak, akik szerinte a bezárt üvegajtó mögött láthatóan jól szórakoztak rajta, hogy: Nincs bocsánat!
Ahogy megyünk bele a szabadságolások idejébe, az izgalmak a parkolás körül csak fokozódnak a nyaralóhelyeken. Annál is inkább, mivel egyfajta szabadságharcként fogják fel mindkét oldalról az emberek.
Fotó: vezess.hu