Míg Európában csökken a rák miatti halálozások száma, addig Magyarországon 2001 óta csaknem másfélszeresére nőtt. Itthon a szív- és érrendszeri megbetegedéseket követően a legtöbben rákba halnak bele. Az orvosok a betegekre mutogatnak, amiért nem járnak szűrésre, ők a várólistákra, így addig mutogatunk egymásra, míg meghalunk.
Mintha nem szoronganánk eléggé, a rákmegelőzési világnapon is számokkal ijesztgetnek bennünket: tavaly több mint 10 millió beteg halt meg daganatos betegségben. Az Egészségügyi Világszervezet szerint ez a szám 2040-re megnégyszereződik, ezért világméretű összefogásra szólítanak fel a rákmegelőzésért. Annyit mára már sikerült elérni, hogy sok fórumon nyíltan beszélnek a kórról. Híres emberek, mint legutóbb a Kossuth-díjas színész, Reviczky Gábor osztotta meg tapasztalait a kezelésekről. Ennek ellenére a magyar társadalom jó része szorong: fél a talajban lévő szennyeződésektől, a füstölt húsoktól, a növényvédőszeres zöldségektől, a tartósítószerektől, a napsugárzástól, szóval majdnem mindentől, mert ezekkel naponta fenyegetik. Mégsem szánja rá magát a cselekvésre.
Kétségtelen, a szabálytalan sejtszaporulat a genetikai tényezők mellett kialakul a karcinogén szerektől is, amelyek a sejteket roncsolva mutációkat idéznek elő. A folyamat ellen a szervezet immunrendszere egy ideig harcol, ha azonban túl sok hibás sejt gyűlik össze, az ellenőrző funkció nem érvényesül. Felborul a szervezet egyensúlya.
Szakemberek szerint a rák megelőzhető lenne a különböző rizikófaktorok kiiktatásával. A kutatási eredmények szerint a rákra leginkább hajlamosító tényezők: a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, az elhízás, az egészségtelen étkezés, a kevés gyümölcs- és zöldségfogyasztás, a városi légszennyezés, az UV-sugárzás, a HPV-fertőzés és a mozgásszegény életmód. Ezek elkerülésével akár 30-50 százalékkal csökkenthető a rákos megbetegedések kialakulásának esélye. Mindehhez szükség lenne részt venni a szűréseken.
A megelőzés, a szűrésekkel a korai felismerés, majd annak nyomán az időben elkezdett terápia eredményes lenne. Csakhogy itthon hiába a szűrés, ha fél év múlva kap a beteg időpontot a gyógykezelés megkezdésére. Ha a daganatos betegek hónapokat várnak a terápiára. Az egymásra mutogatás közben pedig hirtelen vége. A beteg meghal.
Jelenleg attól függően, ki hol él, milyen iskolázottságú és milyen az anyagi helyzete, bizonyítottan eltérő esélye van a gyógyulásra – hívta fel a figyelmet a rákellenes világnapon az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák ellen Egyesület.
Illusztráció: Getty Images