Nincs még egy olyan ország a világon, ahol egymásnak feszülne két tábor, hogy melyik író születésnapján ünnepeljék hivatalosan a próza napját. A lelkes felolvasók Almádiban nem vitatkoznak, hat éve ünneplik a próza napját februárban és áprilisban is.
Belpolitikai és gazdasági válság ide, világháborús fenyegetés oda, Balatonalmádiban a könyvszeretők február 18-án és április 14-én is megállnak néhány órára felolvasni egymásnak. Nem foglaltak állást a szánalmas vitában, amelyik két könyves egyesület között zajlott. 2017-ben a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése kezdeményezte, hogy Esterházy Péter születésnapján, április 14-én ünnepeljük a Magyar Próza Napját. Mire az Írószövetség megsértődött, velük a dátumot a kutya sem egyeztette, juszt sem fogadták el a javaslatot, jobbnak látták azt február 18-ára, Jókai Mór születésnapjára tenni. Merthogy ne legyen már három nappal előbb a költészetet ünneplők számára ez zavaró tényező. Csakhogy a könyvterjesztők előrelátó módon levédették a nevet, a Magyar Próza Napját, így maradt februárra a Magyar Széppróza Napja elnevezés. Az irodalomtudósok és a tanárok pedig nem győzték magyarázni a különbséget, nem sok sikerrel.
A kis magyar abszurd cseppet sem zavarja a balatoni város lakóit, ők rendületlenül viszik könyveiket a Pannónia Könyvtárba, ahol egész nap fölolvasnak egymásnak. A délelőtt a gyerekeké, az iskolások osztályonként vonulnak a központba. Eddig többnyire csak hallgatták a felnőtteket, vasárnap azonban a negyedikesek vállalkoztak Lázár Ervin meséjének dramatizálására. Délután és este a felnőttek vették birtokukba a terepet. A Covid idején sem szakadt meg a folyamat, akkor videón keresztül érték el egymást a próza kedvelői.
Így fordult elő, hogy Hollandiában élők is csatlakoztak az érdekes kezdeményezéshez. Eddig a legfiatalabb felolvasó 8 éves volt, a legidősebb hetedik X-en túli. A szervezők az idén éreztek először megtorpanást, még a törzsolvasók közül sem jelentkezett mindenki, de nem adják fel, jövőre is hirdetik: Szabad a próza!
A vezető képen: Az idei egyik ifjú olvasó, Szabó-Hank Judit a vörösberényi iskolából.
Fotók: a szerző