A Szenior-élet címmel indított sorozatunkban hasznos tippeket, bevált gyakorlatokat és motivációt szeretnénk adni a fiatalos test és szellem megtartásához – vagy visszanyeréséhez, elsősorban 50 év feletti olvasóinknak. Vendégszerzőnk Szauder Rita, a szenior mozgásprogram vezetője.
Ez alkalommal a szabad levegőn történő aktivitásra biztatunk mindenkit. Miért fontos ez? Mert – megfelelő öltözékben természetesen – az immunrendszer erősítésének egyik leghatékonyabb módja, különösen az őszi, téli időszakban. Mutatjuk a szabadban végzett mozgás 3 legnagyobb előnyét, és tippeket is adunk mindehhez:
- Friss és éltető oxigén: fiatalosabb arc, felpezsdült vérkeringés
Bármilyen mozgás közben jelentősen több friss és éltető oxigénhez jut a szervezet. Ez már önmagában is hasznos a testnek és szellemnek egyaránt, ráadásul kint az ember több mint 30 százalékkal nagyobb teljesítményre képes a benti mozgáshoz képest. A levegő minősége, tisztasága még akkor is jobb a szabadban, ha egy teremben az ablakokat sarkig kitárjuk.
Tipp: Hazánkban a parkokban, fák között, valamint a természetes tavak, folyók partján a legtisztább a levegő. Erdei környezetben mindez fokozottan érvényesül, különösen akkor, ha már leesett az első hó is. Irány tehát a legközelebbi park vagy erdő!
- Egészségesebb test, erősebb immunrendszer és kevesebb vírus
Az immuntréningek jelentős részét a természetben végzett mozgások adják. Ennek oka, hogy a szabadban jobban alkalmazkodik a szervezet, ellenállóbb lesz a vírusok, baktériumok ellen. Testünk hozzászokik a zordabb körülményekhez, a külső hőmérséklethez, az időjárás változásaihoz. Beindulnak és javulnak az anyagcsere-folyamatok, valamint a méregtelenítés és ezzel együtt csökken a szervezetben felhalmozott zsír.
Tipp: Érdemes naponta legalább fél órát a szabadban tölteni. A mozgás, sportolás közben kapott legnagyobb ajándék, hogy az ember rögtön szabadnak és energikusabbnak érzi magát, ráadásul a gondolatok is tisztulnak.
- Nincs unalom, csak változatosság
Amikor a szabadban sétál, tornászik, fut, kerékpározik valaki, az sokkal érdekesebb és változatosabb, mint amikor egy futópadon vagy szobabiciklin az órát, tévét, telefont figyeli… A külső környezet sohasem egyforma, mozgás közben megfigyelhetők az apró változások, részletek.
Tipp: Bevált módszer, ha a megszokott útvonalon csupán az irányt vagy a kört fordítjuk meg, így más lesz a perspektíva, a figyelem kevésbé koncentrálódik magára a tevékenységre. A tárgyak sem ugyanazok, mint a teremben, érdemes a természetben előforduló eszközöket – például fatörzs vagy -rönk, ágak, kövek, sziklák, dombok, szintkülönbségek – kihasználni.
Hogyan öleltük meg a veszprémi fákat?
A mozgás a friss levegőn az egyik legjobb dolog, amit a jó közérzetünkért tehetünk. Ne maradjunk a szobában, hiszen aki sportos életet él, boldogabb is ettől. És a végén egy személyes élményem is szeretném megosztani az olvasókkal. A napokban egy hangulatos kis veszprémi parkban tartottam órát, és az egyik egyensúlyi feladatot a fák törzsét érintve végezték a résztvevők. – Meg is szokták ölelni a fákat – szólalt meg egyikük. – Akkor öleljük meg mi is – tette hozzá a másik. Így is történt, végül pedig én is csatlakoztam hozzájuk. Érdemes kipróbálni mindenkinek.
Szauder Rita
a Szenior Fitt 50+ csoport szakértője
Vezető kép: a szerző