A tankerülethez fordultunk kérdéseinkkel, miszerint a veszprémi oktatási intézmények hány százalékában működik klíma, és milyen más hűtési módszerekkel próbálják elfogadhatóvá tenni a hőmérsékletet, amelyen tanítani, tanulni lehet. Hőségrendelet született.
Nem sültek meg a veszprémi diákok az első tanítási napon, de még vár rájuk a héten a maihoz hasonló 36 fok egészen jövő hétfőig. Kérdésünkre, miszerint „szükséges-e 35 fokos hőségben különleges intézkedéssel védeni az iskolák közösségét?”, meglepően gyors választ kaptunk. A választ a Klebelsberg Központban fogalmazhatták, mert minden lap szó szerint hozta: az iskolák igazgatói saját hatáskörben döntenek az adott körülmények között legmegfelelőbb módszerekről. „Ahol az iskolán belül nem lehet ellensúlyozni kellőképpen az extrém meleget, azt javasoljuk, hogy hajnali átszellőztetéssel, szükség esetén rövidített órákkal oldják meg a napi működésüket. Ahol a nagy meleg miatt a tanítás korábban befejeződne, és akiket ezért nem tudnak hamarabb elvinni az iskolából, a gyermekek felügyeletét úgy oldják meg, hogy az extrém meleg ne terhelje őket.”
Ennyi okos központostól a hajnali szellőztetés telik? Azt ki engedélyezi? A napközi alsóban kötelező. A szülők beálltak erre a rendszerre, elfogyott a szabadságuk. Nem tudják hazavinni délben, a legnagyobb hőségben gyerekeiket. Amikor a nyár nagy része szokatlanul meleg volt, nem kellett volna valódi megoldásokkal fölkészülni a tanévre? A szakemberek szerint ezek után csak hosszabb forróbb nyarak várhatók. A központ munkatársai készítik már a következő évek megoldásait?
Az időjárási előrejelzés szerint minimum egy hétig még hőség várható, 35-37 fok. Az első tapasztalatok egy középiskolástól: „Nálunk 29 osztályba nagyjából 600 diák jár. Légkondi nincs, sem sötétítő fólia az ablakokon. Szinte éget a nap, de ha kinyitjuk az ablakokat, akkor az egyik oldalon a Jutasi út forgalmától nem hallunk semmit, a másikról fúrások, szerelések zaja és a tornapályai ordítozás hallatszik. A kereszthuzat megoldás lehet, de csak szünetekben, mert sok tanárnak begyullad a szeme, fáj a füle. Évek óta ez megy szeptemberben és júniusban, de 35 fokra nem emlékszem.”
Pedagógus név nélkül (mert a tankerület engedélyére sokáig kell várni): „…a betonépület ontja magából a hőséget, ahogy az udvart burkoló bitumen. Klímáról nem is álmodunk. Több osztályban a szülők vásárolnának mobil klímát, azonban a tankerrel egyeztetni kell, állják-e az emelkedő áramdíjat. A legolcsóbb készülék 45 ezerbe kerül, százezerért már jók kaphatók. Csakhogy arányosan nő a fogyasztásuk is. Ki fizesse a révészt?”