Együttműködési megállapodást kötött hétfő délután Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom vezetője és Szücs Zoltán, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) veszprémi listavezetője. Megválasztásuk esetén a Kutyapárt helyi jelöltjei kiemelt feladatuknak tartják majd a közoktatás minőségének javítását.
Törley Katalin, akit polgári engedetlenség miatt bocsátottak el a fővárosi Kölcsey-gimnáziumból, második helyen áll a Kutyapárt EP-listáján. Az Európai Parlamentben is elsősorban az oktatás ügyét szeretné képviselni.
A Veszprém Kukac felvetésére – miszerint az oktatás nem uniós, hanem nemzeti hatáskörbe tartozik – Törley Katalin elmondta, hogy ennek ellenére számos lehetőség van arra, hogy az unió eszközeivel élve a hazai közoktatás helyzetén is javítsanak.
– Két fontos feladat vár rám az EP-ben. Az egyik, hogy mivel továbbra is részt fogok venni a Tanítanék Mozgalom munkájában, az uniós politizálás lehetőségét kihasználva jobban felhangosítsuk azokat az ügyeket, amelyekről eddig is beszéltünk. Például azt, hogy a gyerekek jogai súlyosan sérülnek, mert Magyarországon nem kapják meg a nekik megfelelő, európai szintű oktatást. A szülők pedig azért szoronganak, hogy ki tudják-e fizetni a gyerekeik iskoláztatását az állítólag ingyenes közoktatásban. A WC-papírról, a tantermek kifestéséről nekik kell gondoskodni, és mivel őrületes a tanárhiány, kénytelenek magántanárokat is venni a gyerekeiknek. Tehát duplán, triplán fizetnek, miközben adóznak is. Minden országnak kötelessége lenne, hogy az adófizetők pénzéből egy minden igényt kielégítő oktatási rendszert működtessen! De ide sorolhatjuk az egészségügyet, a szociális ellátást, a kultúrát is, amelyek mindegyikét az adófizetők pénzéből kellene finanszírozni. Láthatjuk, hogy nem ez történik, minden másra van pénz, de ezekre nincs. Ez tehát az egyik feladatom, hogy a magyarországi munkát egy uniós képviselő jogosítványaival megerősítve folytassam – mondta Törley Katalin.
– A közoktatás valóban tagállami hatáskör, de van egy csomó terület, amellyel európai szinten lehet foglalkozni, és ezek szoros összefüggésben állnak a közoktatás itthoni gondjaival. A már említett gyermekjogok mellett ide tartoznak a munkavállalók jogai, a szegregáció, a roma kisebbség helyzete is. A magyarországi oktatás egyik legsúlyosabb problémája, hogy rettenetesen szelektál, elválaszt, a születéskori anyagi és társadalmi helyzet gyakorlatilag meghatározza egy gyermek teljes iskolai pályafutását, szinte az egész életét. Szerintem érdemes lenne egy európai oktatási minimumot megalkotni, amely segítené a tagállamokat abban, hogy bizonyos értékek, tartalmak kötelezően megjelenjenek az oktatási rendszerükben. Ezzel olyan környezetet teremthetünk a gyerekeknek, amely jobban elősegíti a boldogulásukat – hangsúlyozta a Tanítanék Mozgalom vezetője.
A magyar oktatásügy az elmúlt években a legtöbb kárt elszenvedett társadalmi alrendszerek egyike lett. Az önkormányzatok – az óvodák kivételével – elveszítették minden formális befolyásukat a nevelési-oktatási intézmények felett. A Tanítanék Mozgalom és Törley Katalin mégis úgy gondolja, hogy a települések lakói helyben is sokat tehetnek az oktatás helyzetének javításáért. Ezért adta át Szücs Zoltánnak, az MKKP veszprémi listavezetőjének az Önkormányzati jógyakorlatok a közoktatásban című, idén elkészült kutatási anyagukat. Arra kérik a Kutyapárt jelöltjeit – és erre ígéretet is kaptak –, hogy megválasztásuk esetén ennek tartalmát, szellemiségét képviseljék majd a képviselő-testületben.
A hétfői eseményre eljöttek a CivilGang Veszprém tagjai is, akik az utóbbi időben több demonstrációval hívták fel a figyelmet a magyar közoktatás tarthatatlan helyzetére. Elhozták a tábláikat is, amelyekkel már több mint egy éve minden szerda reggel kiállnak valamelyik veszprémi zebrához. Mert úgy vélik – és ez áll az egyik táblájukon is –, hogy minőségi oktatás nélkül nincs jövő.
Vezető képünkön: Szücs Zoltán Törley Katalintól vette át az Önkormányzati jógyakorlatok a közoktatásban című kutatási anyagot. Fotók: Veszprém Kukac