Melyik országban legjobb dolgozó nőnek lenni? Izland továbbra is az élen. Magyarország hat év alatt 15 helyet zuhant az Economist üvegplafon-indexén. Az üvegplafon kifejezést a láthatatlan akadály kifejezésére használják.
A definíció szerint az üvegplafon kifejezés olyankor használatos, amikor egy szakképzett személy előmenetele egy szervezet ranglétráján csak egy bizonyos szintig lehetséges. Ennek oka lehet a hátrányos megkülönböztetés különféle okok miatt, például azért, mert nőnek született az ember.
Idén 12. éve teszi közzé a The Economist az üvegplafon-indexet (GCI). Ezzel a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országait rangsorolja aszerint, hogy hol van a nőknek a legjobb és a legrosszabb esélye az egyenlő bánásmódra a munkahelyén. Amikor 2013-ban elindították, öt mutató és 26 ország szerepelt rajta. Ma tíz mutatóból áll, beleértve a szülési és apasági szabadságot 29 OECD-országra vonatkozóan. Izland már második éve vezeti a listát. Mögötte további észak-európai országok sorakoznak, úgy mint: Svédország, Norvégia, Finnország. Utánuk következik Franciaország.
„A skandináv országok különösen jók abban, hogy segítsenek a nőknek egyetemet végezni, állást szerezni, vezető pozíciókba jutni, és kihasználni a szülési szabadságot, valamint a rugalmas munkabeosztást” – magyarázza az eredményt a The Economist. Ez a legszembetűnőbb Olaszországban és Görögországban, ahol a nők kevesebb, mint kétharmada dolgozik.
A lista utolsó helyén Japán, Törökország és Dél-Korea áll, immár 12 egymást követő évben. Az Economist szerint ez részben azzal magyarázható, hogy Ázsiában a társadalom továbbra is azt várja a nőktől, hogy maradjanak otthon, a családdal. Érdekességként említjük, hogy a sereghajtók között található az olyan gazdag ország is, mint Svájc, ahol a mai napig nagyon konzervatív az őslakosság. Híresen rosszul megoldott a bölcsődék, napközik rendszere, és nagyon rövid a szülési szabadság. Mindez azért, hogy a nők maradjanak otthon és neveljék a gyerekeket, vagy ha a karrier mellett döntenek, akkor fogadjanak nevelőnőt. De Svájcban igazából nincs is szükség a feleség fizetésére a család megélhetéséhez. Ha pedig elválnak, a férfiak kemény asszonytartást fizetnek. A modern nők szerint ez ám az igazi üvegplafon. Üvegbúra, Sylvia Plath után szabadon.
A 2023-as indexhez képest legnagyobb javulást Ausztrália, Lengyelország és Csehország mutat. Magyarországon viszont 2018 óta romlik a dolgozó nők helyzete a The Economist üvegplafon-indexe szerint. Hat év alatt 15 helyet zuhantunk lefelé. Ezzel a 24. helyre küzdöttük le magunkat.
Nem vigasz, hogy például Nagy-Britanniában és Amerikában is nagyok a bérkülönbségek, 14,5, illetve 17 százalék, ami jóval meghaladja az OECD 12 százalékos átlagát. Az Egyesült Államok továbbra is az egyetlen OECD-ország, ahol egyáltalán nem jár fizetett szülési vagy apasági szabadság. Ugyanakkor az Egyesült Államokban van a legtöbb női vezető, 42,6 százalék.
A The Economist felméréséből kiderül többek között az is, szinte minden országban nagyobb arányt képviselnek a nők az egyetemi végzettségű népességben, mint a férfiak, viszont a munkaerőpiacon megfordul ez az arány, többségben vannak a férfiak. Átlagosan a nők tanulásban szorgalmasabbak, a munkahelyeken viszont már nem ez a tulajdonság érvényesül a legjobban.
Vezető képünk forrása: Getty Images/Anna Moneymaker