Csöndes a város, hangos a város. Csöndes a Kossuth utca, hangosan zúgolódnak a veszprémi polgárok. Idén nincs adventi vásár a város szívében. Lesz sokféle egyéb program, felsorolni is nehéz, az emberek mégis csalódottak. Megpróbáltunk utánajárni, mi történt. Választ kaptunk, válaszokat nem.
A polgármesteri hivatalnak elküldött levelünkben azt kérdeztük, ki döntötte el, hogy 2023-ban, épp az EKF évében, nem szervez a város karácsonyi vásárt és milyen szempontok szóltak ellene? Miért nem érzi szívügyének a városvezetés – tulajdonképpen évek óta – egy igazán színvonalas adventi vásár megrendezését? Nem csak úgy tessék-lássék, hanem gondosan előkészítve, méltó megjelenéssel, minőségi árukínálattal, programokban bővelkedő karácsonyi hangulattal?
A régi árusok hoppon maradtak
Miért nem volt soha gazdája, felelőse, betervezett, gáláns költségvetése ennek a sokak által várt ünnepi programnak? Úgy hallottuk, Debrecen 300, Székesfehérvár 150 milliót szán rá. Veszprém annyira kicsi, talán kevesebből is kijönne. A szervezés évekig a VKSZ „muszájfeladata” volt, két éve a Veszprémi Programiroda kapta meg, tavaly az Agora rántotta össze a kereskedőket, szinte az utolsó pillanatban. Van egyáltalán szándék ott a hivatalban, hogy változtassanak ezen? Mondjuk jövőre? Vagy már soha többé nem lesz karácsonyi vására Veszprémnek?
Tudni szerettük volna, ki a felelős azért, hogy az előző években hűségesen kitartó árusok az utolsó utáni pillanatban tudták csak meg, nekik idén nincs helyük a Kossuth utcán. Amikor már mindenhol lezárták a jelentkezéseket. Felmérte valaki, hogy ez nekik mekkora veszteség? Nem csak a kieső bevétel, de a megvásárolt karácsonyi készletek, termékek miatt is, ami most a nyakukon marad. Azt hallottuk, hogy sem az ActiCityben, sem az Óváros Piacon, sem a Téli Gyárkertben nincs számukra lehetőség, bár mindegyik helyszínen lesznek adventi programok.
A legnagyobb show a gyárkertben ígérkezik, korcsolya- és hófánkpályával, ételt-italt árusító kereskedőkkel, akiknek bérleti szerződésük, tehát fix helyük van a már nyáron is általuk működtetett vendéglátóhelyeken. Fel sem merült, hogy a pályák köré felállítsák a VKSZ faházacskáit és idén ott legyen az adventi vásár? – kérdeztük a hivatalt. Ha már az Óváros Piacon nincs helyük, az ActiCity egy hétvégés Portéka vásáráról meg nem is hallottak a régi árusok. Akik azt is állítják, hogy az ott kiállító kézművesek között elvétve akad csak veszprémi. Ezért az EKF vezetését is megkérdeztük, hogyan történt az ötven kereskedő kiválasztása. Meghirdették? Pályáztatták? Esetleg meghívással lehetett bekerülni? És tényleg nincsenek közöttük veszprémiek?
A polgármesteri hivatal hallgat
A válaszlevél meglepő gyorsasággal megérkezett. Nem a polgármesteri hivataltól, hanem az EKF-től, ahová csak egyetlen kérdést küldtünk, míg a hivatalnak hetet. Kiderült aztán, hogy ez a levél a közös állásfoglalásuk. Kár, hogy egyetlen kérdésünkre sem válaszoltak benne. Egyes mondatai szóról szóra megjelentek néhány helyi médium közösségi oldalán, vagyis szétküldték mindenfelé, mint egy sajtóközleményt. A városháza részéről azonban nem hogy válaszokra, még egy aláírásra sem futotta!
Nézzük, nagy vonalakban mit tartalmaz az EKF-es levél. Mindent, amit már leírtunk és leírtak mások is az év végi programokról, az ActiCity és az Óváros Piac kis vásárairól. De ezek egyike sem AZ az adventi vásár, amit a veszprémiek hiányolnak. A Kossuth utcára sírják vissza az „akármilyen volt is” hangulatot, amit nem kikukázni, hanem javítani, szépíteni kellett volna.
Megújuló adventre van szükség
Az EKF levelében ezt olvashatjuk: „Minden karácsony más, mint az előző, minden város másként éli meg az ünnepeket, és így minden város adventje is más. Az adventnek sok helyen része a forralt bor illatú kivilágított utca, egyenbögrékkel, sült kolbásszal és éneklő mikulással – de ezt nagyon sok helyen meg lehet kapni Londontól Grazon át Szombathelyig, vagy Budapestig. Az Európa Kulturális Fővárosa évében ezt az élményt a december 8-án nyíló Téli Gyárkert – és a Rovaniemiből érkező Joulupukki mikulás – azért elhozza a városba: lesz látványos ünnepi kivilágítás, karácsonyi hangulat, korcsolyapálya és hófánkcsúszás is, nem beszélve a finom falatokról, italokról, melyet a veszprémi vendéglátóhelyek kínálnak majd a Gyárkertben.
Az újat nem mindenki fogadja el elsőre. De az elmúlt évek tapasztalatai és visszajelzései azt mutatták, hogy az adventi események megújítására szükség van. A célunk változatlan: a legjobbat nyújtani és ehhez kapóra jönnek az EKF jegyében megújult épületek és területek, amelyek már igazi közösségi térként funkcionálnak.”
Érti valaki, hogy egyik a másikat miért zárja ki? Aki a jégpályát választja és ott akar a barátaival forralt borozni, az menjen oda, akinek meg a Kossuth utcai egyenbögre és a füles sapka hiányzik, kaphassa meg ott. Ha úgy tetszik, cukros-giccses, de igényesen „csilivili” körülmények között. Miért baj, ha erre is (!) van igény? Miért baj, ha a bennünk élő gyermek teljes négy héten át vágyja a csillogást, a fahéj illatát, a ténfergést az árusok bódéi között? Az adventi vásár az idők során hagyománnyá, népszokássá vált, az életünk része lett. Jövőre, amikor már nem lesznek EKF-programok, mi lesz?
A jövő évi kampány része?
Valaki ma azt találta mondani, hogy ez a mindenki legyen elégedett és mindenki találja meg a neki tetsző szórakozást, olyan „népfrontos” dolog. A közelébe se kerültem soha, érdekelne, hogy tényleg ez volt az ukáz? Meg azt is mondta még, hogy a városban tapasztalható közhangulat már a jövő évi választási kampány része, amit csak néhány hangadó meg sértett ember szít. Ez elsőre meglepett, aztán elgondolkodtam rajta. Egy közmegelégedésre megrendezett adventi vásár talán tényleg lehetett volna kampánytéma. Ahogy az elmaradása is – a másik oldalon. Kérdésekre nem válaszolni, annak viszont biztosan rossz üzenete van.
(Az EKF utólag mégis elküldte a válaszát arra a nekik feltett egyetlen kérdésünkre. Ezt írják: „A Portéka Kézműves és Design vásár kétnapos kiállításán szombaton 60, vasárnap 50 kiállító várható. A kiállítók csaknem fele veszprémi, Veszprém megyei, vagy az EKF régióból érkezik. A kereskedők egy része a korábbi Káli piknik rendezvény sikere alapján lett meghívva, de lehetett jelentkezni a Portéka FB oldalán is. Bár nem minden kereskedőről tudjuk pontosan, hogy honnan jön, de íme néhány település, példaképpen, ahonnan a veszprémi kereskedőkön, kézműveseken kívül jönnek a környékről: Balatonakarattya, több ajkai, Balatonalmádi, Lovas, Révfülöp, Csopak, Borzavár, Porva… és csak Veszprémből tíznél több kereskedő, kézműves jön…”)
Vezető képünkön: Ilyen volt a főutcánk advent idején. Fotó: veol.hu