Az álhírek futótűzként terjednek, és bár szeretnénk azt hinni, hogy mi biztosan nem dőlünk be nekik, a valóság az, hogy bárkit könnyen meg lehet vezetni – főleg, ha az információ érzelmekre hat, vagy megerősíti azt, amit már amúgy is igaznak gondolunk.
Egy tökéletes példa: a „megmozduló halottak” esete
Amikor elkezdődött az orosz–ukrán háború, egy sokkoló videó kezdett el keringeni az interneten. A felvételen egy fekete hullazsákokkal teli tér látható a nyilatkozó mögött, ahol az egyik „halott” egyszer csak megmozdul. Az álhír gyorsan elterjedt, azt sugallva, hogy az ukránok meghamisítják a háborús veszteségeiket, és hogy az elesettekről szóló hírek csupán propagandafogások.
Az eredeti videón a nyilatkozó férfi németül beszélt, ám mivel maszkot viselt, a szája nem látszott, így a félrevezető narratíva készítői egyszerűen rákeverték az ukrán nyelvű szöveget, mintha egy ukrán riporter beszélne a háborús veszteségekről. Hogy még hitelesebbnek tűnjön a hamis állítás, a videót utólag megvágták és ráközelítettek a hullazsákokra, hogy ne lehessen látni a háttérben lévő plakátokat, amelyek valójában a klímaváltozásra figyelmeztettek. Így a nézők előtt egy teljesen más jelentésű felvétel jelent meg, mint amit az eredeti felvétel valójában közvetített. Ilyen könnyen lehet egy ártalmatlan videót kiragadni a kontextusából, és teljesen más jelentéssel feltüntetni. Egy kis manipuláció, egy jól megírt félrevezető narratíva – és máris százezrek dőlnek be.
AI és álhírek – Már a szemünknek sem hihetünk?
Az álhírek nemcsak manipulált szövegeken vagy kontextusából kiragadott videókon alapulnak, hanem egyre inkább mesterséges intelligencia által generált képeken és videókon is. Manapság bárki létrehozhat egy AI-generált képet, amin politikusok fognak kezet, olyan emberek szerepelnek, akik sosem léteztek, vagy olyan katasztrófák láthatók, amelyek meg sem történtek. Egy jól megkomponált kép elég ahhoz, hogy tömegek osszák meg gondolkodás nélkül.
Például nemrégiben terjedni kezdett egy kép, amelyen az amerikai elnök letartóztatás közben látható. A fotó hihetetlenül valósághűnek tűnt, ám később kiderült, hogy egy mesterséges intelligenciával generált kép volt, amelyet egy ügyes felhasználó készített. A probléma az, hogy sokan nem ellenőrzik a képek eredetét, és minél valósághűbbnek tűnik egy ábrázolás, annál inkább elhiszik az emberek.
Miért dőlünk be az álhíreknek?
Nem csak a tájékozatlan emberek dőlnek be az álhíreknek, szinte bárkivel előfordulhat. Ha egy hír sokkoló, felháborító vagy épp félelmet keltő, az emberek hajlamosak azonnal elhinni és tovább osztani. Az érzelmekre játszanak és az előítéleteinket is ügyesen kihasználják. Ha valaki például eleve úgy gondolja, hogy egy adott politikai csoport vagy ország manipulálja az információkat, akkor sokkal könnyebben elfogad egy olyan hírt, amely ezt látszólag alátámasztja – függetlenül attól, hogy a forrás mennyire megbízható. Az emberek szeretnek olyan dolgokat olvasni, amelyek megerősítik a saját nézőpontjukat, ezért egy jól megfogalmazott, célzott álhír nagyon könnyen betalálhat.
A közösségi média platformjai javaeészt arra vannak kitalálva, hogy minél gyorsabban, minél több tartalmat osszunk meg. Ha egy hír könnyen érthető, és érzelmeket vált ki, akkor pillanatok alatt végigszáguld az interneten. Sokan egy pillanatrameg sem állnak meg , hogy ellenőrizzék a forrást – egy jó cím, egy látványos kép vagy egy sokkoló videó már elég ahhoz, hogy gondolkodás nélkül rányomjanak a „megosztás” gombra. És pont ez az, ami miatt az álhírek veszélyesek.
Hogyan tudjuk kiszűrni, ha valami kamu?
A mesterséges intelligencia fejlődése miatt egyre nehezebb megkülönböztetni az igazságot a manipulációtól. Van azonban néhány egyszerű módszer, amivel kiszűrhetjük az álhíreket:
- Nézzünk utána a forrásnak! Ha egy információ csak kétes weboldalakon jelenik meg, vagy egy közösségimédia-posztban terjed, anélkül, hogy komolyabb hírportálok is megerősítenék, érdemes gyanakodni.
- Ellenőrizzük a képeket és videókat! A Google Képkereső vagy az AI-detektor oldalak segíthetnek kideríteni, hogy egy kép valódi-e. Ha egy híres fotó vagy videó sehol máshol nem szerepel, vagy többször is felbukkan más kontextusban, akkor valószínűleg manipulált.
- Figyeljünk a szövegkörnyezetre! Sokszor előfordul, hogy egy teljesen más helyzetből kiragadott felvételt állítanak be úgy, mintha egy adott eseményről szólna – mint ahogyan a klímatüntetésből háborús propagandát csináltak.
- Használjunk AI-detektor-eszközöket! Egyre több olyan oldal létezik, amelyik mesterséges intelligencia által generált tartalmak felismerésére specializálódott. Ha egy kép túl tökéletesnek tűnik, vagy valami furcsa részlete van (pl. a testrészek torzak), akkor érdemes ezeket is használni, hogy kiszűrjük a generált, kamuképeket.
Gondolkodjunk kritikusan!
Az álhírek és az AI-manipulációs technikák egyre kifinomultabbak, de kritikus gondolkodással és alapvető ellenőrzési módszerekkel könnyen kiszűrhetők. A legfontosabb, hogy mindig nyitott szemmel járjunk, ne higgyünk el mindent, amit az interneten látunk vagy olvasunk. Ha egy hír vagy egy kép túl hihetetlennek tűnik, akkor lehet, hogy tényleg az is. A manipulált információk hatalmas károkat okozhatnak, ezért fontos, hogy mindenki megtanulja felismerni őket. A legjobb fegyver az álhírek ellen? Egy kis szkepticizmus és néhány kattintás az igazság nyomában.
A cikk az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk. Mi nem részesültünk a támogatásból, csak felületet biztosítunk a cikknek.
Vezető kép forrása: Európai Parlament