A hűvös, ködszitálós időjárás ellenére sokan voltak ma kíváncsiak a Benedek-hegy gyomrában egy napra megnyílt bunkermúzeum látnivalóira. A polgári védelem világnapja alkalmából megrendezett eseményen ismét csak az jutott eszünkbe, jó lenne ebből állandó kiállítást csinálni, gazdagítva vele Veszprém turisztikai kínálatát.
Korábban már hírt adtunk arról, hogy mozgolódás tapasztalható az egykori óvóhely környékén. Ennek kapcsán arra is fény derült, hogy a második világháborús légópincerendszer látogathatósága két egyesület elnökének személyes viszályába torkollt. Ma meggyőződhettünk arról, hogy Bácskai Péter, a Hajagi Természetvédő és Szabadidő Egyesület (HATESZ) vezetője kitartóan halad a célja felé, ami az önkormányzattal kötött, határozatlan időtartamú megállapodása szerint bemutatók szervezése a Benedek-hegy alatti óvóhelyen.
A mai világnapra egy támogatójuk segítségével rendezték be a több teremből álló, mesterségesen kivájt, zegzugos bunkert. Térképet készítettek a bejárásához, a gyerekeknek ötletes játékot találtak ki, zsíroskenyérrel, forró teával kínálták a bunkermúzeum látogatóit. Az egyik helyiségben vetítéssel kísért előadásokat hallgathattak az érdeklődők.
Jákói Bernadett helytörténeti kutató a Benedek-hegy történetéről, Rainer Pál régész, hadtörténész pedig Veszprém katonaéletéről beszélt a Horthy-korszakban. Papp Attila, a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézetének kutatásvezetője Pumák a Bakonyban címmel tartott előadást. Márkusné Vörös Hajnalka főlevéltáros a szegek mentén invitálta sétára a közönséget, végül Piri Attila a Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat mentője a barlangok veszélyeiről és a barlangi mentés gyakorlatáról osztott meg hasznos és izgalmas ismereteket. Róla egyébként olvashattak már portálunkon, amikor tavaly szeptemberben a törökországi Morca-barlangban segítette dr. Zádor Zsófia munkáját. Nem kis részben neki is köszönhető, hogy a súlyos gyomorvérzéssel a mélyben rekedt amerikai barlangkutatót sikerült a felszínre hozni és megmenteni az életét.
No, de visszatérve a mai eseményhez, ami az intézményi támogatók mellett nagyon sok önkéntes munkájával valósulhatott meg, Bácskai Pétert arról kérdeztük, hogyan tovább. Van rá esély, hogy ez az igazán kuriózumnak számító hely legalább a hétvégéken megnyíljon a veszprémiek és a hozzánk látogatók előtt? Sokan dolgoznak azon, hogy ez megvalósulhasson – mondta. Az önkormányzat is segítséget ígért, például az áramszolgáltatás kiépítéséhez. A bunkermúzeum végleges kialakításában továbbra is számíthat a Veszprém megyei Honismereti Egyesület, a Laczkó Dezső Múzeum és a levéltár támogatására. Reméljük, hogy az őszre, de legkésőbb az év végére beszámolhatunk majd erről az örömteli fejleményről is.
Fotók: a szerző és Veszprém-kukac