Januártól változik a vérszállítás jelenlegi rendszere Veszprémben. Ezt levélben közölték a veszprémi gyermek- és háziorvosokkal, akik néhány napot kaptak arra, hogy összesítsék, tavaly hány alkalommal vették igénybe az önkormányzat által támogatott vérszállítást.
A magyar egészségügyi vezetés ugyanúgy kállai kettőst jár, mint a kormány. Egyszer a magánszektort támogatja, s amikor a terület sikeresnek látszik, akkor azt visszaállamosítják. Életünket és vérünket, de leginkább az utóbbit akarják most megint szabályozni.
A háziorvosok a betegek őrei, igyekeznek a hozzájuk fordulók számára minél elfogadhatóbbá tenni a gyógyítás folyamatát. Például a diagnosztizálást biztonságosabbá teszi, a betegeknek pedig nagyban megkönnyíti, hogy a rendelőben az ismert asszisztens elvégzi a vérvételt, nem kell beutazniuk a városközpontba, a laborba. Úgy tűnik, a szolgáltatás került most veszélybe. A háziorvosok nem tudják, miképp változik a vérvétel rendszere, illetve a vérszállítás, de aggódnak. A helyben történő vérvétel nemcsak a betegeknek volt kényelmes, de az orvosoknak is biztonságot jelentett: sürgős esetekben akár életet is mentett, hiszen két nap alatt igazolódott feltevésük, és megkezdhették a gyógyítást. Vagy épp ellenkezőleg, a diagnózis megnyugtató helyzetet mutatott.
Dr. Sinka László belgyógyász, háziorvos lapunknak elmondta, egyelőre annyi biztos, hogy „a vérszállítás a háziorvosi/házi gyermekorvosi rendelőkből jelen formában 2023.12.31-ig működik, a továbbiakban átalakítása, csökkentése tervezett human erőforrás hiánya miatt.” Azt kérdezi tőlük dr. Soós Hajnalka, a Veszprémi Bölcsődei és Egészségügyi Alapellátási Integrált Intézmény munkatársa, hogy a jövőben heti hány alkalommal és mely napokon tartják feltétlenül szükségesnek ezt a szolgáltatást.
A háziorvos szerint nem indokolt a változtatás, hiszen a megyei kórház laborja már így is túlterhelt, egy hónapos előrejelzésekről hallani. Az egyszerű, biztonságos, gyors diagnosztika életeket menthet. Mire a beteg bejut a laborvizsgálatra, értékes időket veszítenek, és akkor a kényelmetlenségről még nem is szólt. Az utazás megterhelő a többnyire idős emberek számára, a tömegközlekedés egészségügyi kockázatot is jelent. Az önkormányzatok felelőssége a polgárok gyógyításában az alapszolgáltatás része kell maradjon.
(A levél íróját, dr. Soós Hajnalkát, a Veszprémi Bölcsődei és Egészségügyi Alapellátási Integrált Intézmény vezetőjét nem értük el. Írásunkat frissítjük, amint alkalmunk lesz arra, hogy a témakörben kikérjük a véleményét.)
Kép forrása: Tritonlife