Elkezdhetik felbontatni a Kossuth utca és az Erzsébet liget bejáratának faltól falig kövezetét azok, akik lerakatták! Egyébként hőgutát fog kapni jövő nyáron, aki arra jár. Szegeden már hozzáláttak a hőszigetek megszüntetéséhez. Az ilyen egybefüggő kövezeten több fokkal is magasabb a hőmérséklet.
Akinek végig kellett menni idén nyáron, déli órán a veszprémi Kossuth utcán vagy a zeneiskola környékén kialakított egybefüggő kövezeten, igencsak kapkodta a lábát. A tűző napsütésben már elviselhetetlenül forró a belváros a mutatóba meghagyott jelképes zölddel. Ösztönösen menekül az ember a szélek felé, az itt-ott előforduló fák árnyékába. A kirakott színes virágládák legfeljebb a hangyáknak adnak árnyékot.
Szegeden már bontanak
A híradások szerint Szegeden már elkezdték a városi hőszigetek hatását visszaszorító programot. Több helyen is feltörik az aszfaltot és a betont, a kockaköveket, hogy visszazöldítsék a területeket. A városfejlesztési programokat pedig ezentúl úgy tervezik, hogy minél több helyen zöldsávokat alakítsanak ki, bővítik a fás parkokat, még több növényt telepítenek, és kevesebbet köveznek, aszfaltoznak, mint eddig.
Szegeden, ahogy nálunk is „kisezer” a hőszigetek száma, nem csak a belvárosban, hanem magánszemélyek portáján is. A privát építkezők is előszeretettel követik a példát, faltól falig kikövezik a járdát, az udvart a házuk előtt, mert ez a divat, a gazdagság jele, meg kényelmes is, nincs sár, nem kell füvet nyírni, növényzetet ápolni. Csakhogy azzal nem számolnak, hogy ezeken a lekövezett, leaszfaltozott helyeken több fokkal magasabb a hőmérséklet, mint a zöldfelületeken. Ez egyre inkább számítani fog, most, hogy a tudósok előrejelzése szerint nyaranta akár napokig tartó 40 Celsius-fok fölötti hőmérsékletre is számítani kell.
Az ember mindig is igyekezett zölddel, fákkal, bokrokkal körbevenni magát. Jussanak eszünkbe például az egykori tanyák a ház körüli akácossal, diófákkal, eperfákkal. Elgondolkodtató, hogy kényelmi szempontok miatt hajlamosak voltunk ezt az ösztönös védekezést elfelejteni. Mindenesetre jó lesz feleleveníteni, mert a jelek szerint szükség lesz rá.
Fehér tetők
A fehérre meszelt házfalak is ilyen célt szolgáltak. A mediterráneumon még a lapos tetőt is hagyományosan fehérre meszelik. Egy nemrég megjelent tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a fehérre festett tetők jelentősen, akár két Celsius-fokkal csökkentik környezetük hőmérsékletét. „A fehér tetők hőségcsökkentő hatásától valószínűleg senki nem fog döbbenetében hátrahőkölni, hiszen mediterrán térségekben évszázadok óta használják a fehéret a hőmérséklet elviselhetővé tételére, az újdonság talán csak abban áll, hogy a tudósok ezúttal meg is mérték, mennyire hatékony a fehér szín. A görög Santorini szigetén a házakat például egyáltalán nem azért festették fehérre, hogy szép kontrasztot teremtsenek a kék tengerrel, hanem mert kikísérletezték, hogy a kőházak mésszel festett falai és tetői visszaverik a napfényt” – olvashatjuk a Qubit portálján.
Napelemek, tetőkertek vagy fehér tetők?
A Geophysical Research Letters folyóiratban július elején megjelent tanulmány szerint nem a növényekkel beborított tetőkertek vagy a napelemek, hanem a fehérre festett tetők segítettek a legjobban csökkenteni a londoni hőséget. „A hatás nem elhanyagolható: 1,5-2 Celsius-fokkal is alacsonyabb kültéri hőmérsékletet mértek a kutatók olyan londoni helyszíneken, ahol a modelljükben fehérre festett háztetőket használtak.”
A világon mindenütt foglalkoztatja a klímakutatókat, építészeket a téma, hogyan lehet csökkenteni a forró nyarak egészségkárosító hatását az emberre. A Qubit cikkírója szerint Párizsban egyelőre inkább a zöldtetőkben hisznek mintsem a fehérre meszeltekben.
A francia parlament már két évvel ezelőtt elfogadta azt a törvényt, amely előírja, hogy minden új építésű kereskedelmi épület tetejének legalább felére napelemeket vagy tetőkertet kell telepíteni. Tavaly már összesen 127 hektárnyi zöldtető és növényekkel benőtt fal zöldítette Párizst.
Érthető, hogy gőzerővel folynak a kutatások a pusztító nyarak káros hatásának enyhítésére. Évezredek óta nem volt a Földön a mostani nyárhoz hasonló meleg. Ürge-Vorsatz Diana klímakutató szerint ez még csak a kezdet, egyre gyakoribb lesz a Földön az 50 fok körüli hőmérséklet.
Fotók: a szerző