Az esős június után most már mindenki a következő hónapok előrejelzéseire kíváncsi. Csakhogy úgy tűnik, a meteorológia sem ad megbízható támpontot, mikorra ikszeljük be a nyaralást. Ahány előrejelzés, annyiféle. Úgy tűnik, szeszélyes lesz a nyár.
Az AccuWeather meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint idén Közép- és Észak-Európában korábban kezdődött a nyár, míg Kelet-, illetve Délkelet-Európa lassabban áll át a melegre. Ez eddig stimmel. Ugyanitt az is olvasható, hogy idén várhatóan nem ismétlődnek meg az olyan brutálisan forró napok, mint például amilyenek a tavalyi nyarat jellemezték – ami megnyugtató. De mondanak még valamit: elképzelhető, hogy az éjszakák melegebbek lesznek a mediterránon, mint a nappalok.
Ennek oka, hogy az Atlanti-óceán felől érkező nedvesség megnövelheti a felhőzetet ezeken a területeken, ami segít a hőmérséklet nappali mérséklésében. Éjszaka azonban a felhőtakaró ráborul a tájra, elszigeteli az alatta lévő levegőt, ami megnöveli a hőmérsékletet. Ez azért nagy baj, mert „az európai épületek túlnyomó többségét úgy tervezték, hogy megtartsák a hőt, így ha ezeket a helyeket nem lehet hűteni, mert a légköri hőmérséklet nem esik le olyan mértékben egyik napról a másikra, akkor megnövekszik a hőséggel összefüggő egészségügyi problémák kockázata” – magyarázza az AccuWeather.
Az AccuWeather meteorológusai szerint Kelet-Európában a legkevésbé valószínű, hogy gyakori hőhullámok lesznek ebben a szezonban. Összességében Magyarország, Románia és Szerbia területén a nyári hónapokban a szokásos nyári átlagok közelében valószínűsíthető a hőmérséklet. A nyári európai előrejelzés az Észak-Franciaországtól Németországig, Lengyelországig és a balkáni államokig terjedő zónát emeli ki, mint a legvalószínűbb folyosót, ahol a kontinens többi részéhez képest gyakoribb csapadékkal, szeszélyes nyár bosszúságaival kell szembenézni. Bár a csapadék jól jön a mezőgazdaságnak, a természetnek, de a turizmus megsínyli. Az AccuWeather térképe szerint Magyarország délnyugati részén lesz magas a vihar- és zivatarveszély, míg Veszprémre és a Balaton környékére ennek mérsékelt a kockázata. Ugyanez igaz Horvátország tengerparti részére is. Déli szomszédunk északi részei esnek bele a viharzónába.
Jó, jó, de a kérdésünk lényegét illetően ezzel nem lettünk igazán kisegítve. Igazából nem tudtuk meg, hogy júliusban és augusztusban lesz-e végre igazi, zavartalan strandidő itt nálunk. Ezért megnéztem, mit jelez július első napjaira a Balatonnál a sussfelnap.hu. Nem sok jót. Felhős, esős időt szinte július közepéig és még augusztusban is szeszélyes lesz a nyár. Már csak az vigasztal, hogy ezek a hosszú távú előrejelzések, úgysem biztosak. Legfeljebb 3 napra lehet teljes biztonsággal prognosztizálni a meteorológia jelenlegi adottságai szerint.