Ötéves kutatómunkát követően megjelent Brokés Ferenc Minek nevezzelek, hogyan szólítsalak? című könyve, amely a magyar családneveket tartalmazza. A könyvbemutatót a megyei könyvtárban tartották.
Sótonyi Mónika alpolgármester kulturális és történelmi térképnek nevezte a kiadványt, amely nemcsak egy adatbázis, hanem egy élményszerű utazás is. Hozzátette: Brokés Ferenc ezzel a munkával gazdagította Veszprém szellemi értékeit is.
– A magyar családnév atlasz összeállítása több mint öt évig tartott, és többszöri átdolgozáson, kiegészítésen esett át – mondta a szerző. – Az anyagban nem foglalkoztam a nevek keletkezéstörténetével, eredetével. Ezt a munkát mások már elvégezték helyettem.
A könyv keletkezésével kapcsolatban Brokés Ferenc elmesélte, hogy egy temetői látogatás alkalmával jött az ötlet. A fejfákon rengeteg nevet olvasott, és ott helyben elkezdte beírni ezeket egy jegyzettömbe. Aztán a kezébe került egy gimnáziumi évkönyv rengeteg névvel, majd a Magyar huszár című könyv. A családi könyvespolcon megtalálta az igazolt magyar nemesek névsorát tartalmazó kiadványt, és a megyei napilap végzőseinek névsorát összegyűjtő mellékletet is folyamatosan kijegyzetelte. Később a világhálón kutatott, és talált rengeteg forrásanyagot. Rákeresett a korábbi, családneveket feldolgozó könyvekre is.
– Az én könyvem mégsem egy a sok közül – magyarázta. – Egyedisége abban rejlik, hogy én több mint hetven szempont szerint csoportosítottam a neveket például szakmák, településnevek, virágnevek szerint. Itt kell megjegyeznem, hogy a több mint tízezer családnév közül 3700 településnév vagy abból keletkezett.
A Minek nevezzelek, hogyan szólítsalak? című könyv a Püski Kiadó gondozásában jelent meg, és az Eötvös Károly Könyvtár állományába is bekerül.
A vezető képen a szerző dedikál. Fotók: a szerző