A Dubniczay-palota kiállítótermébe lépve elsőként azt tűnt fel, hogy soha nem látott mértékű az egy négyzetméterre jutó nagyon elegáns hölgyek száma, akik feltűnő ékszerekkel díszítették magukat. A kortárs ékszert merni kell viselni, tudtuk meg pár perccel később a Mámort! című kiállítás megnyitóján.
Hogy miért Mámort!? Olga Zobel Bíró, a müncheni Galerie Biro alapító-tulajdonosa, a kiállítás egyik létrehozója elárulta: a kiállítás címét Baudelaire Mámort! című karcolata ihlette. Ebben a költő a következőket írja: „Mindig mámorosnak kell lenni. Ebben lüktet minden: ez az egyetlen kérdés. Hogy ne kelljen érezni az idő rettentő terhét, mely összeroppantja válladat, és a földre görnyeszti gerincedet, szünetlenül mámorosnak kell lenni. De mitől? Bortól, költészettől vagy erénytől – mindegy. De fürödjél mámorban.”
– A mámor elvisz bennünket a mindennapi szürkeségből – mondta nevetve Olga Zobel Bíró, aki több mint harminc éve foglalkozik kortárs ékszerekkel. – Látom, milyen boldogok az emberek, amikor bejönnek a galériámba és felpróbálnak egy-egy ékszert. Először megkérdezik maguktól: mit szólna ehhez a férjem, a barátnőm, a környezetem? Aztán felbátorodnak, és megvásárolják a darabot. Csak merni kell viselni!
A megnyitón egy magyarországi gyűjtő, Spengler Katalin kérdezte a galériatulajdonost. Többek között arra volt kíváncsi, hogyan állt össze a veszprémi anyag, mit szeretne megmutatni vele a kortárs ékszerből?
– Én szerzői ékszernek nevezném az itt kiállítottakat – válaszolta a Németországban élő gyűjtő. – A szerzői ékszer esetében nem az a fontos, hogy az alkotó eladja a darabot, hanem az, hogy kifejezze vele az érzelmeit, gondolatait. Ez egy nagyon bátor vállalkozás a művészek részéről. Nyugat-Európában megnyíltak a galériák, a múzeumok az ilyen műtárgyak előtt, itt, keleten nem kapták meg ezt a támogatást az alkotók.
Aztán az is kiderült, hogy kik az írás bevezetőjében emlegetett elegáns hölgyek. Dohnál Szonja, a Művészetek Háza Veszprém munkatársa, a kiállítás kurátora elárulta, hogy többen maguk is gyűjtők, Olga Zobel Bíró barátai és ismerősei, és a 29 kiállító ékszerművész közül is jó néhányan elfogadták a meghívást a megnyitóra. Ők mindannyian a kortárs ékszerművészet nagykövetei.
Grászli Bernadett, a Művészetek Háza Veszprém igazgatónője pedig elmondta, hogy az intézményben ezentúl kétévente szeretnének kortárs ékszerművészeti kiállítást rendezni.
A megnyitó végén Csorba Lóránt, a Lóci Játszik zenekat frontembere egy szál gitárral elénekelte néhány saját szerzeményét, amelyeket a kiállított ékszerek ihlettek.
.
A kiállítás november 5-éig látható.
A galéria bármely képre kattintva kinyílik.
Fotók: a szerző