Veszprém is legyen beavatkozó a márkói dolomitbánya sorsával kapcsolatban! Az ellenzéki képviselők ezt fogják javasolni a csütörtöki közgyűlésen – jelentette be egy mai sajtótájékoztatón Hartmann Ferenc frakcióvezető.
Az ellenzéki képviselők indítványának címe: Tájékoztató a Márkón működő dolomitbányák hatósági engedélyeiről, a lezajlott és folyamatban lévő szakhatósági és rendőrségi eljárásokról Veszprém és térsége ivóvízbázisának védelme érdekében.
Az indítványt így indokolják: „Veszprém közvetlen szomszédságában, Márkón három murvabánya található a város és térsége vízbázisán, a fedetlen karszton, a vízbázis fölött mindössze 7(!) méterrel. Ezek közül az egyikbe 22 éven át 1,6 millió köbméter ipari hulladékot rakhat le egy vállalkozó. Az ipari hulladék kategóriájába tartozik többek között a hulladékbeton, a timföld gyártásából, krómtalanításból, ciántalanításból származó hulladék, a bitumenkeverék, a szennyvíztisztításból származó hulladék, a bontási kevert hulladék is… Ez a terület a Veszprém-Gyulafirátóti vízbázis hidrogeológiai „B” szintű védőterületének peremén helyezkedik el. A vonatkozó jogszabály szerint legalább 300 méteres védőtávolság kell a hulladéklerakó létesítéséhez. Ez a létesítmény ezen a védőtávolságon belül van, 270 méterre. A cég az engedélykérésben arra hivatkozott, ha nem tömi be a tájsebet, akkor lakossági illegális hulladéklerakó válhat belőle. Nem lett igaza. Nem lakossági, hanem „céges” és illegális hulladéklerakó lehet belőle! A bánya műszaki üzemeltetési tervében hulladékfelöltés nem szerepel. A rekultivációt kitermelt meddő és földfelszíni humusz visszahelyezésével kellene végezni.”
A márkói dolomitbánya helyzetéről portálunk több alkalommal is írt, például itt és itt.
Tűzze napirendre a közgyűlés a márkói dolomitbánya helyzetét!
– Kapitális tévedés a helyzetre azt állítani, amit Porga Gyula polgármester mond, hogy „túldimenzionált” – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Hartmann Ferenc. – A helyzettel nem foglalkozás sokkal inkább a veszély súlyos alábecsülése! Óva intjük a veszprémi képviselő-testületet attól, hogy ezt tegye.
A veszélyhelyzet alátámasztására idézte a Bakonykarszt Zrt. Márkó polgármesteréhez címzett levelének egy mondatát: „A társaság szakembereinek véleménye szerint a bányagödör hulladék hasznosítási tevékenységre történő átminősítése kockázatot jelent a térség karsztvízbázisaira nézve, ezért azt nem támogatják.”
Az ellenzéki képviselők azt javasolják, hogy vegyék fel ezt a kérdést a soron következő közgyűlés napirendjére.
„Legyen az előterjesztés része a Veszprém Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályának írásos, dokumentumokkal kiegészített tájékoztatója a bánya engedélyeiről, a folyamatban lévő szakhatósági eljárásokról és a területtel kapcsolatos rendőrségi ügyekről! Hívjuk meg a napirendi pont tárgyalásához a folyamatba már korábban beavatkozó települések, Márkó, Bánd, Herend polgármestereit! Hozzunk megfelelő döntéseket arról, hogy hatósági eljárásokban Veszprém önkormányzata is beavatkozó lehessen, hiszen ez ebben a cseppet sem megnyugtató helyzetben ez elemi érdekünk!” – írják.
Aki ezt nem érti, az nem Veszprém érdekeit képviseli
– Egy szeptemberi kormányrendelettel a kormány az éj leple alatt egy új jogi kategóriát, a környezetvédelmi hatósági szerződést vezette be – folytatta a frakcióvezető. – A jogszabály lehetővé teszi, hogy az emberi egészséget és biztonságot kockáztató, a szennyező hibájából bekövetkező súlyos környezetkárosításoknál is megúszható legyen a kárelhárításra kötelezés, a büntetés, és fellazítja a közigazgatási szankcióknak azt a funkcióját, hogy a jogsértő és környezetromboló magatartástól visszatartson és elrettentsen. Emiatt végképp elemi érdeke a városnak, hogy ezen hatósági eljárásokban mielőbb, azaz azonnal beavatkozó fél legyen!! Aki ezt nem érti, nem fogja fel és nem támogatja, az nem Veszprém érdekeit képviseli.
Az MSZP öt pontja
A sajtótájékoztató első részében egy esti lakossági fórumot megelőzően Gurmai Zita, az MSZP országgyűlési frakcióvezető helyettese, Harangozó Gábor, az MSZP alelnöke és dr. Tóth Bertalan, az MSZP országgyűlési frakcióvezetője találkozott az újságírókkal. Dr. Tóth Bertalan az MSZP azon öt pontjáról beszélt, amelyet a párt a Parlament elé terjesztett.
Az első, hogy a kormány hozza haza az EU-s pénzeket.
– Ehhez három egyszerű feltételnek kellene megfelelnie – mondta. – Az első, hogy ne lopják el azt a pénzt, a második a bíróságok, a harmadik pedig az egyetemek megfelelő működése.
A második pont: emelni kell a minimálbért és rendezni kell a nyugdíjak helyzetét. Abnormális dolog, hogy Magyarországon 170 ezer olyan nyugdíjas él, aki a juttatása 40 százalékát költi rezsire. Dr. Tóth Bertalan szerint ugyanilyen fontosak a munkavállalói jogok is: legyen kollektív szerződés a cégeknél, hogy a külföldről érkező munkások ne tudják lenyomni a béreket. Az MSZP negyedik pontja a megfelelő színvonalú és szabad oktatás.
– A pedagógusbérek drasztikus emelésére van szükség – tette hozzá. – Szégyen a kormány részéről ebben a kérdésben az unióra mutogatni! Ha volt pénz a Vodafone megvásárlására, és lesz 1600 millió forint a repülőtér visszavásárlására, akkor az oktatásra is kellene, hogy jusson!
Az MSZP ötödik pontja, hogy vissza kell adni az önkormányzatoknak a gazdálkodás szabadságát.
Vezető képünk a Márkói tiszta víz mozgalom Facebook-oldaláról származik