Kétszázhetven éve nyílt meg a Vár utca 19. szám alatt a város első és ma is működő gyógyszertára, a Fekete Sas-hoz címzett gyógytár. Többek között ezt is megtudhattuk az idén 94 esztendős Hogya György helytörténész huszonharmadik kötetének bemutatóján az Eötvös Károly Megyei Könyvtárban. Hogya György a könyvben a veszprémi patikák történetét dolgozta fel.
A Fekete Sas 1806-ban költözött a mostani helyére, a Rákóczi utca 8. szám alá, az ebből az időből származó neoreneszánsz tölgyfa portálja ma is a város egyik ékessége.
Porga Gyula polgármester a kötet megjelenését támogató önkormányzat nevében méltatta a szerzőt, aki – mint mondta – a helytörténeti kutatás doyenjeként gazdagítja munkáival a közösséget, és meggyőző példája annak, hogy a szellemi aktivitás meghosszabbítja az ember életét. Bár Gyuri bácsi A veszprémi patikák története című könyvét a Hogya hattyúdalának nevezte, ezt igazából ő sem gondolja komolyan. Akik ismerik őt, tudják, hogy vannak még tervei. Ezek megvalósításához kívánt a polgármester sok sikert és jó egészséget.
A kötet a megyei könyvtár kiadásában jelent meg, szerkesztését és nyomdai előkészítését Szabóné Vörös Györgyi és Palkóné Jády Melitta végezte. Felelős kiadója a könyvtár igazgatója, Pálmann Judit, a szakmai bevezetőt dr. Mohay Jenő nyugalmazott tiszti főgyógyszerész írta.
A könyv fejezeteiben feltárul egy méltán elismert szakma múltja és jelene, olyan érdekességekkel is kiegészítve, mint az 1818-as orvosi törvény a patikáriusok magatartásáról. Nevek és történetek sorakoznak az archív fotókkal illusztrált lapokon, betekintést engedve annak a szakmai közösségnek az életébe, amelynek tagjai csaknem háromszáz esztendeje szolgálják Veszprém polgárait.