Vitathatatlan, hogy régen nem voltunk valamennyien oly élénk vitahangulatban, mint az elmúlt hetekben, a Millenniumi emlékmű „költöztetése” kapcsán. Szurmai Zoltán villamosmérnök levélben juttatta el hozzánk a szobor Szabadság térre való áthelyezéséről szóló szakmai álláspontját, véleményét és kétségeit.
Levelében elmondja, jól ismeri a helyzetet, mert 2000 táján részt vett a szobor állításán az Óváros téren, térítésmentesen megtervezte a megvilágítását, és cége finanszírozta a fényvetők felállítását.
A mérnök véleménye
„A szakmaisághoz annyit, hogy több változat alapján az alulról (burkolatba süllyesztett aszimmetrikus fényvetők) történő megvilágítás adja vissza legjobban a szobor strukturáját. Itt kezdődik a Szabadság térre történő áthelyezés problémája. Mivel a tér kicsi, a fényvetők elhelyezése ily módon lehetetlen… A meglévő oszlopok a világítás szempontjából nem megfelelő pozícióban vannak … ennek közlekedésbiztonsági vonzata is van… mivel a fénypászmák forgalmi utat kereszteznének, ami káprázást okoz, sőt rosszabb esetben a forgalomban résztvevők szemébe közvetlenül világítana…”
Szurmai Zoltánnak arról is vannak ismeretei, hogy mi van, és mi lehet a Szabadság tér burkolata alatt: „A helyszín érintett területén három db 11 000 V-os kábel (+ több 400 V-os) halad át, amelynek esetleges hibája esetén magam sem tudom hogyan lehetne hozzáférni. A kábelek már 40 évesek (anno én voltam a tervező), a kihordási idejük végéhez közelednek.”
Szurmai mérnök levelére hivatkozván kísérletet tettünk arra, hogy betekintést nyerjünk olyan látvány- vagy műszaki tervekbe, amelyek a műtárgy áthelyezését készítették elő. Ehhez Müller Mihály önkormányzati sajtófőnök segítségét kértük, vagyis kerestünk valakit, aki Szurmai úr állításával szemben, vagy megerősítvén azt, nyilatkozhatna.
Bonyolult szerkezetű közmű
A sajtófőnök a felvetett kérdéseinkre a Városháza nevében válaszolt. Miután ismertette a szobor történetét, hangsúlyozta, hogy „a Millenniumi emlékmű felújítását és új, méltó – a kapujelleget hangsúlyozó – helyszínen való felállításról szóló közgyűlési döntést művészeti és családi konszenzus övezte”.
Megtudtuk, hogy a Szabadság tér „mostantól december végéig ideiglenes állapotban van és lesz a tér, így annak végleges formája és hatása a szobor elhelyezését követően, a felújítás teljes befejezésig „munkaközi állapotnak” tekintendő, így még nem ítélhető meg helyesen.
„A szobrok körül mindig vannak és voltak viták, de reméljük, hogy a Szabadság tér december végéig tervezett teljes körű felújítása után kialakuló tér-kép lecsendesíti az esetleges vitákat, és Veszprém lakói és látogatói örömmel értékelik majd Lugossy Mária alkotását.”
És íme a két konkrét válasz:
– A Szabadság téren sok és bonyolult elhelyezkedésű közmű található. A felújításból következően szükséges közműkiváltások az év végéig befejeződő munkálatok részfolyamataihoz illeszkedően, nem egyszerre, hanem ütemezetten készültek el, illetve fognak elkészülni a kivitelezés során.
– A Millenniumi emlékmű megvilágítása a teljes felújítási folyamat befejezéséhez illeszkedik, később készül el. A díszvilágítás a korábbihoz hasonló esti-éjszakai látványt eredményez majd; a fénypróbákat követően úgy készül el, hogy a világítás a járműforgalmat ne zavarja, ugyanakkor az alkotást méltó módon világítsa meg.
Vezető képünkön a veszprémi Szabadság tér látható. Fotók: Veszprém Kukac