Többször is meg kellett néznem a programot, tényleg jól látom: Dresch és Somogyi Győző Lovason? A Márffy Ház elhozta őket közénk és velük a felszabadító zenét, valamint a régi falusi életet sajátosan megidéző rajzos krónikákat.
A lovasi vízimalomban megtartott rendezvény apropója Szent György napja volt. A hagyomány szerint ekkor hajtják ki a gulyát először a legelőre, ez a tavaszi legeltetés elkezdésének dátuma. Szent György napja Márffyéknál nem csak mítosz és legenda, de gyakorlat is, hiszen a tehéncsorda valóban kint legelészik náluk a vízimalomnál, megnyugtatón kolompolva.
Ebben az idilli, ugyanakkor valós falusi környezetben nyílt meg Somogyi Győző Munkácsy- és Kossuth-díjas festőművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja rajzkiállítása. Sárdi Máté, Lovas polgármestere köszöntötte a művészt és a vendégeket. Megnyitóbeszédében Székely Tibor huszár ezredes, a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség elnöke arról a csodáról beszélt, ami a művész keze alatt jön létre. Látszólag apró vonalakat rajzolgat, firkálgat, amikből egyszer csak előtűnik egy figura, arc, kicsit karikírozva, de nagy szeretettel ábrázolva. – Nekünk, hagyományőrző huszároknak ő a nagy bibliaírónk – jelentette ki, majd hozzáfűzte: Somogyi Győző időutazó, science fiction figura, akinek a keze alatt, a rajzain életre kelnek, szinte megmozdulnak a rendkívül pontosan megrajzolt régi események, alakok.
Már a kiállítás megnyitóján is játszott, majd este ugyanitt koncertet tartott a Dresch Vonós Quartet. Dresch Mihálynak, a magyar jazz egyik legegyénibb, nemzetközi szinten is elismert, meghatározó alakjának a zenekara az autentikus magyar népzene jellemző elemeit emelte be a muzsikájába. Tudatosan képviselik a népi kultúrában rejlő örökséget. Ez az alapja a jazzszárnyalásoknak és improvizálásoknak, amelyek nagyon felvillanyozzák a hallgatóságot. Muzsikája sodró, személyes és intim – írják róla méltatói, amit megerősíthetünk mi is.
A műsor összes szereplőjének és a Márffy családnak hála, különösen szép volt az idei Szent György-nap ebben a kis faluban. Ne feledkezzünk el arról, hogy dr. Varga Anna etnobiológus előadása tudományosan is megalapozta az egészet, a Balaton vidékének pásztorvilágáról szólva.
Vezető kép: A Dresch Vonós Quartet koncertezett Lovason (Fotók: a szerző)