Fecske?! Barátnőm felnevetett, nem hitt a szemének, majd egészen megrémült, amikor kezét a szeme fölé emelve felnézett az új pasijára, aki fecskében jelent meg a parton. „Mi van, ebben akarja mutogatni magát?” – gondolta lányos zavarában.
De ahogy felrakta az úszószemüvegét az egyébként kellemesen izmos pasi, kiderült, miért vetkőzött így neki. Amint egy óra múlva kijött a vízből, lecserélte bokszerfürdőnadrágra a fecskét.
Mindeközben a nyugágyon szemlélődő barátnőm megkönnyebbült, ugyanakkor a tőle telhető legnagyobb komolysággal elgondolkodott a szegény férfiak sorsán, akiknek nagy darab vizes textillel a lábuk között kell strandolniuk, amikor már réges-régen kitalálták a fecskét. Már nagyapáink is szexi fecskében feszítettek a parton. Nem is tudni, miért jött vissza divatba a „klottgatya”, a térdig érő fürdőnadrág valamikor a ’80-as években’? Miért kell a férfiaknak azóta is eltakarni a férfiasságukat, miközben a nőknek mindent szabad, ész nélkül vetkőzhetnek/öltözhetnek. Nemcsak a strandon, de az utcán is mászkálhatnak bugyiban, bugyi nélkül, tangában, bikiniben, tankiniben, fürdőruhában, de ha úgy teszik, akár burkába beöltözve is. A nőkre vonatkozó „everybody has beach body” elv miért ne vonatkozhatna a férfiakra is? – elmélkedett hangosan barátnőm, amin jót lehetett röhögni. Bruhaha.
Úgy tűnik, velük még mindig az a helyzet, hogy – hacsak nem szenvednek feltűnési viszketegségben – legjobban teszik, ha bokszerfürdőnadrágot húznak. Belegondolt már valaki, hogyan lehet ebben az ormótlan textíliában úszni? Nyilván nehezen. Miközben lenne ugye a fecske, amiben öröm sportolni.
Azt talán mondanom sem kell, hogy a született exhibicionisták sohasem mondtak le a fecskéről, mint például a balatoni strandokról ismert, Banán Joe-nak becézett férfi sem, aki hozzáértők szerint egy precízen elhelyezett banánnal erősíti a feszes fürdőnadrágja látványértékét.
A szakirodalom szerint a klasszikus fecskefürdőnadrág az ötvenes évek végén robbant be Magyarországra, amikor a háború előtti „egyberészes” fürdőnadrág már rég kiment a divatból. Leggyakrabban kék vászonból készült, elöl és hátul függőleges fehér csíkkal, ami hasonlított a fecskemadarak hasára. Erről kapta a nevét. Ez a fürdőnadrág egészen a nyolcvanas évekig divatos maradt, azzal, hogy később sztreccses mikroszálból készült, és az ikonikus madzag is átkerült rajta oldalról középre. A helyzet az, hogy a mai modern fecskéken meg már többnyire csak jelzésszerű a szexi gatyamadzag. Pedig milyen sok mindent hozzá lehetett kötözni a békebeli hosszú gatyamadzaghoz! Például műanyag strandbelépőt. Ja, vagy pfuj?! Erről sokat lehetne beszélni.
De hagyjuk is az antik fecskepéldányokat a régészekre, mert bruhaha, mint barátnőm esete is mutatja, itt vannak a modern fecskék. Ismét divatba jönnek? Lehet dőlni a nevetéstől. Hacsak nem a gyönyörűségtől. Nézegessen fecskéket!
Vezető kép: divany.hu